«Тайна вечеря» від архітектури
Ви коли-небудь бачили громадські слухання в місті з понад 250 тисяч населення, на яких були б присутні 34 особи, з яких 5 – це представники ЗМІ? Ви коли-небудь брали участь у громадських слуханнях місцевого рівня в особистому кабінеті архітектора?

Деякі містяни та приватні підприємці міста дізналися про громадські слухання, на яких би обговорювалися питання, які є для них болючими та принциповими, випадково. Бо крім видання «Відомості» та об’яви на сайті міської ради широкому розголосу ця подія не передувала.

Отже, 6 січня, в кабінеті головного архітектора м.Дніпродзержинська відбулися громадські слухання щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Питання стосовно розміщення тимчасових споруд (ТС) у місті мали бути ключовими на слуханнях. За попередньою інформацією, чиновники намагалися “протягнути” рішення, які б значно ускладнили чи навіть унеможливили бізнес приватників – власників ТС. Але, повною несподіванкою для чиновників стала присутність небайдужих громадських активістів на зборах, завдяки принциповій та наполегливій позиції яких, «шабашу від архітектури» не судилося здійснитися.

Для тих, хто жодного разу не був на слуханнях, нагадаю, що зовні вони дуже схожі на давно забуті збори, з головою і секретарем, регламентом, доповідачем і виступами учасників у дебатах, голосуванням за прийняття постанови або резолюції.

Але І.Радченко, яка сама займає посаду м’яко кажучи, нелегітимно (призначення головного архітектора Дніпродзержинська відбулось згідно розпорядження міського голови від 01.07.2015 №115-р«ос» без проведення конкурсу, а лише на підставі п.8 «Положення про порядок стажування у державних органах», затвердженого Постановою КМУ від 01.12.1994 № 804, що грубо порушує вимогу ст.14 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-XIV із змінами та доповненнями, якою передбачено, що призначення на посаду головного архітектора міста здійснюється виключно за результатами конкурсу. Конкурси на заміщення посади головних архітекторів проводяться за участю місцевих організацій Національної спілки архітекторів України) розпочала свою доповідь, нехтуючи відомими нормами. Знову ж таки, завдяки обізнаності громадських діячів міста, цю «ініціативу» було зупинено і далі слухання проходили у рамках правового поля та під протокол.

Ще одним «проколом» організаторів була також їх правова безграмотність і непідготовленість, бо коли дійшла черга до голосування, з’ясувалося, що посадові особи не знають, чи мають вони право голосу взагалі. Це ще одне свідчення того, що результат громадських слухань, хоч він і носить рекомендаційний характер, був заздалегідь запланований. Знову на допомогу прийшла громадськість міста. По телефону була надана консультація юриста, який запевнив, що посадові особи є повноправними учасниками громади і мають брати участь у голосуванні.

Відповідно до акту перевірки Дніпропетровської ОДА, здійснення виконавчими органами Дніпродзержинської міської ради делегованих  повноважень органів виконавчої влади від 31.07.2015 року на теперішній час залишаються не визначені межі та режим використання історичних ареалів населених місць. Відсутність затвердженого історико-архітектурного опорного плану дає підстави для можливого виникнення зловживань при відведенні земельних ділянок, будівництва споруд та інше. І як взагалі, при відсутності такого плану може йти мова про розташування будь-яких споруд у місті?

2

«Пояснювальна записка до проекту спотворює поняття, прописані в наказі Минрегіонбуду», – стверджував Д.Кильчанов, головуючий на слуханнях. «Розробники пропонують вводити додаткові обмеження на встановлення об’єктів, а це має ознаки кримінального злочину». Але, І.Радченко наполягала, що запропонований проект – прозорий і не суперечить закону про містобудівну діяльність.

Результатом слухань стало утворення погоджувальної комісії, яка має метою досягнення консенсусу між підприємцями та чиновниками. До її складу увійшли 11 представників влади, та 14 представників міського активу, в числі яких і представники громадських об’єднань. Але успіх всякої справи залежить не стільки від процедури, скільки від технології. Тому, шановні підприємці, долучайтесь до обговорення.

Не завжди важливо потрапити точно на початок слухань. Але зустріти кінець слухань ви зобов’язані – для чисельної переваги громади, а не провокаторів від влади. В користь цього говорить навіть біблійна мудрість: «Кінець діла ліпший від початку» (Екклесіаст, 7:8).

Катерина Панасенко

Поделиться
Be the first to comment

Leave a Reply